Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný
Jinan je jediný dosud žijící zástupce nahosemenných rostlin, které byly v třetihorách rozšířeny po celé zeměkouli. Je proto pokládán za živoucí fosilii (žijící zkamenělinu) a představuje vývojový přechod od dřevin jehličnatých k listnatým.
Pochází z Číny. Opadavý strom, dosahující velikosti do 30 m, s tvarem koruny připomínajícím naši hrušeň. Jde o jehličnan, u nějž se jehlice vyvinuly do šířky a připomínají tak spíše listy. „Listy“ jsou vějířovitého tvaru, zpravidla se dvěma laloky a na podzim krásně žlutě vybarvují.
Jinan je nenáročnou dřevinou, u nás mrazuodolnou. Ve vyšších polohách je však lépe jej vysazovat na chráněná stanoviště. Má rád lehčí, propustné, hlubší půdy a dobře snáší úpal i sucho. Je velmi odolný proti znečištěnému ovzduší. Je tudíž ideální dřevinou pro znečištěné a suché městské lokality.
Mezi nejpěstovanější a nejoblíbenější kultivary patří G.b. ´Mariken´ - čarověník kulovitého růstu s přírůstky kolem 15 cm. Nádherný kultivar vhodný do jakékoliv zahrady či předzahrádky. Na vysokém kmínku je zajímavou a obzvláště díky svému podzimnímu vybarvení atraktivní solitérou. Díky své zakrslosti je na menším kmínku či roubovaný u země zajímavou dřevinou vhodnou do zahrad, předzahrádek, ale i větších skalek.
Kromě exotického a velmi dekorativního tvaru listů, krásnému habitu koruny a odolnosti, skrývá jinan ještě jednu nečekanou přednost. Jinan je skvělou a po stovky let používanou léčivou rostlinou.
Jinan jako léčivka
V Číně je jinan považován za posvátný strom a byl proto hojně vysazován v blízkosti chrámů, ale i lidských obydlí. O jinanu se tvrdilo, že dokáže odhánět zlo i oheň.
Listy obsahují flavonoidy, organické kyseliny, fenolické látky, karotenoidní barviva a sacharidy.
Nejvýznamnější je příznivé působení na krevní oběh a centrální nervový systém.
Rozšiřuje cévy a tím působí preventivně proti mozkovým příhodám, infarktu myokardu, vzniku krevních sraženin, praskání cév a křečovým žilám.
- Zlepšuje prokrvení dolních i horních končetin.
- Působí proti poruchám paměti především v pozdním věku a bolestem hlavy.
Dále pak
- má výrazné antioxidační, antibiotické a protialergické vlastnosti, pomáhající zejména při astmatických záchvatech
- je výborným prostředkem na odsunutí projevů stárnutí
- při potížích s erekcí a potížích s prostatou
- při nemocech kloubů a jiných zánětech
Jednoduše řečeno: „Jinan je vhodný pro ženy, aby neměly stále studené ruce a nohy a pro muže, aby nezapomínali, co jim ženy přikázaly udělat!“
A jak získáte účinnou látku z rostliny vysázené na zahradě?
Jednoduše. V letních měsících si natrháte listy jinanu (nejlépe kolem 14.hodiny), opláchnete je a nakrájíte na malé pásky. Listy vložíte do sklenice s alkoholem (líh, slivovice, vodka) a 3 týdny luhujete ve stínu. Poměr listů a lihu je 1 : 3. Poté listy scedíme.
Dávkování: Ženy užívají 1- 3 x denně 20 kapek a muži 25 kapek (malá čajová lžička).
Rovněž je možné si ze sušených i čerstvých listů vařit čaj.
Už žádné tobolky, ale přírodní domácí lék a na co to vlastně je?
No přece na vaši paměť!!!